foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Placówek Oświatowych w Grudusku

 „Klasówka z historii” czyli 101 rocznica Odzyskania Niepodległości

8 listopada 2019 społeczność naszej szkoły obchodziła 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uroczystość rozpoczęto na 4 godzinie lekcyjnej, o symbolicznie ustalonej godzinie 11.11, wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Tym gestem wpisaliśmy się jako szkoła w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu narodowego.

Tegorocznym obchodom Dnia Odzyskania Niepodległości przyświecał duch teatru.

Uczniowie klas V pod opieką p. Katarzyny Harnaszkiewicz zaprezentowali 30 minutowy spektakl teatralny pt. „Klasówka z historii”. Była to współczesna scenka z życia ucznia - Marcinka (w tej roli Daniel Jabłonowski), który uzależniony od gier komputerowych znów dostaje kolejną jedynkę – tym razem z historii. Chłopak pod wpływem argumentów mamy powracającej z wywiadówki (Julia Bobińska) postanawia wziąć się do nauki i poprawić złą ocenę. Z nadmiaru wrażeń i wiedzy zasypia jednak na biurku, a do jego pokoju przez szafę dostają się kolejne postaci związane z okresem odzyskania niepodległości. I tak ukazują się tu kolejno: Józef Piłsudski (Jakub Harnaszkiewicz), Chłop z Chłopką (Miłosz Adamski i Julia Pszczółkowska), Ignacy Paderewski (Bartosz Radziejewicz), Gubernator Rosyjski (Krzysztof Sobolewski), Kanclerz Niemiecki (Adrian Pietras) oraz Legioniści (Dominik Zaborowski, Oskar Tański i Michał Rudnicki). Goście ci wywierają na chłopcu tak duże wrażenie, iż ten pod wpływem ich rozmów, jak również różnych dziwnych zabiegów – np.pojawienie się prowadzącego „Teleturniej 1 z 10” – w tej roli Miłosz Miłoszewski – zmienia swoje nastawienie do historii i zaczyna kojarzyć różne fakty.

W przedstawieniu ponadto brał udział chór szkolny prowadzony przez p. Jolantę Rutkowską, a wszystkie wydarzenia działy się w scenografii przygotowanej przez uczniów pod opieką p. Zofii Benbenkowskiej.

 

ZAPRASZAMY DO GALERII

 


 

  

2022 Copyright Zespół Placówek Oświatowych w Grudusku Rights Reserved