foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Placówek Oświatowych w Grudusku

 

,,Gdzie wy macie Polskę?”

Dnia 13 listopada 2017r. uczestniczyliśmy w uroczystej akademii z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Gościem specjalnym była repatriantka z Kazachstanu pani Antonina Grabowska – nauczycielka, obecnie mieszkająca w Polsce.

 Apel został zorganizowany przez klasy II gimnazjum pod przewodnictwem p. mgr Marzanny Spocińskiej. O dekorację zadbała p. Zofia Benbenkowska. O oprawę muzyczną zatroszczyli uzdolnieni muzycznie uczniowie klas III - Bogumił Olszewski, Julia Kołakowska, Piotr Humięcki, Alicja Kowalska, Zuzanna Żmijewska  oraz Julia Amenda i Michał Klein. Spektakl nosił tytuł ,,Gdzie wy macie Polskę?”

 Uczniowie wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w tym czasie był w niewoli.

Akademia była podzielona na 3 części. W pierwszej powitały nas uczennice klas II - Klaudia Liberadzka i Weronika Bober. Razem odśpiewaliśmy hymn i zaczęła się druga część, w której uczennice recytowały wiersze. Były to: Julia Głozak, Patrycja Zaborowska, Wiktoria Stryjewska, Weronika Bober, Aleksandra Żmijewska, Alicja Rudzińska, Weronika Dąbrowska, Kinga Krzyczkowska oraz Klaudia Liberadzka i Kalina Smolińska.

W trzeciej części uczniowie zaprezentowali nowoczesną, wzruszającą a jednocześnie zabawną scenkę. Szczególnym talentem aktorskim odznaczyły się Kalina Smolińska wraz z Izabelą Derewicz. Rolę powstańców świetnie odegrali Jakub Szewczak i Patryk Siuda, a także Milena Miłoszewska oraz Kinga Krzyczkowska.

Za polskich żołnierzy przebrały się Aleksandra Gadomska z Katarzyną Jędrzejewską. Talentem wokalnym odznaczyli się: Piotr Humięcki, Kalina Smolińska, Julia Głozak, Patrycja Zaborowska, Natalia Skupińska.

Prezentację o naszej ojczyźnie wykonały Katarzyna Zbysińska oraz Wiktoria Zaborowska. Na koniec uczennice klas III gimnazjum wykonały ,,taniec śmierci".

Po uroczystości odbyło się spotkanie z naszym gościem. Pani Antonina mówi piękną polszczyzną z lekkim wschodnim zaśpiewem. Bardzo ciekawie opowiadała nam o życiu swoich przodków. Już w dzieciństwie wymawiała z przyjemnością pojedyncze obce dla siebie słowa, które słyszała w swojej rodzinie. Była bardzo ciekawa skąd pochodzą słowa, jak wygląda kraj, w którym się tak mówi i co one oznaczają. Na koniec spotkania zadawaliśmy pytania dotyczące życia oraz tradycji w Kazachstanie. Pani Antonina z miłą chęcią udzielała wyczerpujących odpowiedzi na wszelkie rodzaje pytań.

Zapraszamy do galerii

 

 

2022 Copyright Zespół Placówek Oświatowych w Grudusku Rights Reserved