foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Placówek Oświatowych w Grudusku

 Dzień Głośnego Czytania

     We wrześniu bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy IB przystąpili do ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”, którego pomysłodawcą jest sieć sklepów Biedronka. Konkurs trwał od 29.09.2018 - 24.10.2018r.

      Głównym celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów oraz wyrabianie   nawyku codziennego czytania - samodzielnego lub z rodzicami.  

      Warunkiem udziału w Konkursie było przeprowadzenie  Obchodów Dnia Głośnego Czytania w Szkole  oraz stworzenie przez wszystkich uczniów klasy  prac plastycznych przedstawiających nowe przygody Gangu Słodziaków, które można oglądać na klasowej wystawie. Podczas zajęć dydaktycznych  w klasie IB dosyć często odbywało się głośne czytanie książki „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotek Słodziaków. Natomiast codzienne głośne czytanie dowolnej książki w domu, dokumentowane podpisem rodzica, było nagradzane w szkole naklejką Słodziaka umieszczaną w albumie ucznia „Czytaj codziennie. Weź udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków”. 

      Organizatorami Obchodów Dni Głośnego Czytania w naszej szkole (16 i 17 października 2018) były nauczycielki: A. Krupińska i D. Brodowska we współpracy z bibliotekarką  M. Krzyczkowską oraz polonistką P. Nawrocką. W dwudniowej imprezie edukacyjnej uczestniczyły dzieci z obu zerówek oraz uczniowie klas I-III.

    Na spotkania zaproszono pielęgniarkę, pszczelarza, leśnika i weterynarza. Każdy z zaproszonych gości  opowiedział o wykonywanej pracy oraz przeczytał jedno opowiadanie z książki o wesołych przygodach Gangu Słodziaków.  Zaproszeni goście zjawili się z wieloma rekwizytami, m.in. z atrybutami kojarzącymi się z danym zawodem (podkurz, poroże, stetoskop, strzykawka), po których można było ich rozpoznać  oraz rozwiązując zagadki. W efekcie zorganizowanych ciekawych spotkań uczniowie uświadomili sobie co znaczy być przyjacielem lasu i zwierząt, wzbogacili wiedzę na temat roli pszczół i os w przyrodzie, właściwości leczniczych i walorów  smakowych miodu, biorąc udział w jego degustacji.  

     Podczas konsumpcji nawiązano do Światowego Dnia  Żywności (16 października), który w kontekście marnowania żywności nabiera w Polsce coraz większego znaczenia i nie dotyczy tylko osób dorosłych, lecz można zaobserwować to także u dzieci. Dzięki uprzejmości pszczelarza szkoła wzbogaciła się o kolejną pomoc dydaktyczną, którą stanowi ulik weselny, służący do hodowli matek pszczelich i jest miniaturką ula produkcyjnego. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wstępu i trzech  opowiadań z książki o Gangu Słodziaków.  Z zainteresowaniem wsłuchiwały się w opowieści leśnika o żubrach, które szły od Białowieży w kierunku Lidzbarka Warmińskiego i przechodziły w naszej okolicy oraz o przygodzie z Dyziem tj. sarence przyniesionej do leśniczówki, która była tak mała, iż najmniejszy smok był większy od jej pyszczka. Leśniczy wraz ze swoimi dziećmi zajął się nią i opiekował przez pół roku, a następnie została oddana do Parku Dzikich Zwierząt w Niestumiu.

         Opowieści o zwierzętach leśnych uświadomiły uczniom znaczenie lasu w życiu człowieka i zwierząt. Spacerując z lupami i lornetkami w obecności leśnika, w pobliskim lesie uczniowie spostrzegli żery bobrowe i dowiedzieli się, że las najbardziej wartościowy to las naturalny, gdzie rośnie to co chce i co powinno. Dobrze się bawiąc pierwszoklasiści zaprezentowali  wymyśloną historię „Zwierzaki i Słodziaki w lesie”. Stworzona przez panią P. Nawrocką prezentacja multimedialna „Gang Słodziaków” utrwaliła i poszerzyła wiadomości o leśnych zwierzętach-pierwowzorach tytułowych Słodziaków. Zabawa przy piosenkach „Co u Słodziaków” i „Hopsasanka” urozmaiciły wydarzenie.

ZAPRASZAMY DO GALERII

 

 

2022 Copyright Zespół Placówek Oświatowych w Grudusku Rights Reserved