foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Placówek Oświatowych w Grudusku

Spotkanie z wiolonczelą i wiolonczelistą.

Wizyta prof. Pawła Roka w klasie IB.

14 grudnia 2018 r. zaszczycił nas swoją obecnością wybitny wiolonczelista, dyrygent i pedagog prof. Paweł Rok. W trakcie swojej kariery koncertował niemal we wszystkich krajach świata (odbył m.in.  36 koncertów w Japonii). Jest laureatem pierwszych nagród w licznych koncertach. Unikalne brzmienie wiolonczeli  Profesora, którego i my mogliśmy posłuchać, jest bardzo wysoko oceniane przez wielu krytyków muzycznych. Jeden z uczniów dostąpił zaszczytu gry (wydobycia kilku dźwięków) na ukochanej wiolonczeli,  cennym dla muzyka instrumencie zbudowanym przez zakopiańskiego lutnika. Jak twierdzi, zawsze największą frajdę sprawiało mu uczenie dzieci, co było z jednej strony najtrudniejsze i niezwykle odpowiedzialne, a z drugiej – najwdzięczniejsze. Spotkanie muzyczne prowadził prof. P. Rok przybliżając uczniom problematykę wykonywanych utworów. Na początek zabrzmiały kolędy.  Uczniowie dowiedzieli się, że kolędy to tańce narodowe. Do większości polskich kolęd możemy zatańczyć poloneza, a są to m.in. „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Bóg się rodzi”, natomiast „Przybieżeli do Betlejem” to oberek , „Jezus malusieńki”– kujawiak,  „Z narodzenia Pana” – mazur. Są jednak również takie tradycyjne, polskie kolędy, do których się nie tańczy. Pan Profesor zapoznał uczniów z budową wiolonczeli oraz z całą rodziną instrumentów smyczkowych. Opowiadał w sposób żartobliwy i przystępny dla tej grupy wiekowej, porównując wiolonczelę do kobiety, kontrabas do mężczyzny, skrzypce i altówkę do dzieci. Zanim wysłuchano utworu Roberta Szumana „Marzenie” uczniowie dowiedzieli się, że utwór powstał dla pięknej dziewczyny, w której zakochał się Szuman i zamiast brylantowego pierścionka zadedykował jej ten utwór.

Na koniec zabrzmiał  piękny utwór „Śpiew ptaków”  Casalsa,  nawiązujący  do Święta Niepodległości i do roli Ignacego Jana Paderewskiego –pianisty, kompozytora i patrioty. Zaproszony gość  otrzymał gromkie brawa oraz prezenty własnoręcznie przygotowane przez dzieci. Okazując miłe zaskoczenie, podziękował za prezenty i za  tak rzadko spotykaną w szkołach uwagę  i zasłuchanie.

Gościnną  wizytę  i nietypową lekcję muzyki  uczniowie skomentowali słowami: „Fajnie było i miły ten pan” . Muzyk Paweł Rok to człowiek bardzo sympatyczny i otwarty na innych. Jest zapewne wymagającym, lecz niepozbawionym poczucia humoru nauczycielem.

 

2022 Copyright Zespół Placówek Oświatowych w Grudusku Rights Reserved