Spotkanie z wiolonczelą i wiolonczelistą.
Wizyta prof. Pawła Roka w klasie IB.
14 grudnia 2018 r. zaszczycił nas swoją obecnością wybitny wiolonczelista, dyrygent i pedagog prof. Paweł Rok. W trakcie swojej kariery koncertował niemal we wszystkich krajach świata (odbył m.in. 36 koncertów w Japonii). Jest laureatem pierwszych nagród w licznych koncertach. Unikalne brzmienie wiolonczeli Profesora, którego i my mogliśmy posłuchać, jest bardzo wysoko oceniane przez wielu krytyków muzycznych. Jeden z uczniów dostąpił zaszczytu gry (wydobycia kilku dźwięków) na ukochanej wiolonczeli, cennym dla muzyka instrumencie zbudowanym przez zakopiańskiego lutnika. Jak twierdzi, zawsze największą frajdę sprawiało mu uczenie dzieci, co było z jednej strony najtrudniejsze i niezwykle odpowiedzialne, a z drugiej – najwdzięczniejsze. Spotkanie muzyczne prowadził prof. P. Rok przybliżając uczniom problematykę wykonywanych utworów. Na początek zabrzmiały kolędy. Uczniowie dowiedzieli się, że kolędy to tańce narodowe. Do większości polskich kolęd możemy zatańczyć poloneza, a są to m.in. „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Bóg się rodzi”, natomiast „Przybieżeli do Betlejem” to oberek , „Jezus malusieńki”– kujawiak, „Z narodzenia Pana” – mazur. Są jednak również takie tradycyjne, polskie kolędy, do których się nie tańczy. Pan Profesor zapoznał uczniów z budową wiolonczeli oraz z całą rodziną instrumentów smyczkowych. Opowiadał w sposób żartobliwy i przystępny dla tej grupy wiekowej, porównując wiolonczelę do kobiety, kontrabas do mężczyzny, skrzypce i altówkę do dzieci. Zanim wysłuchano utworu Roberta Szumana „Marzenie” uczniowie dowiedzieli się, że utwór powstał dla pięknej dziewczyny, w której zakochał się Szuman i zamiast brylantowego pierścionka zadedykował jej ten utwór.
Na koniec zabrzmiał piękny utwór „Śpiew ptaków” Casalsa, nawiązujący do Święta Niepodległości i do roli Ignacego Jana Paderewskiego –pianisty, kompozytora i patrioty. Zaproszony gość otrzymał gromkie brawa oraz prezenty własnoręcznie przygotowane przez dzieci. Okazując miłe zaskoczenie, podziękował za prezenty i za tak rzadko spotykaną w szkołach uwagę i zasłuchanie.
Gościnną wizytę i nietypową lekcję muzyki uczniowie skomentowali słowami: „Fajnie było i miły ten pan” . Muzyk Paweł Rok to człowiek bardzo sympatyczny i otwarty na innych. Jest zapewne wymagającym, lecz niepozbawionym poczucia humoru nauczycielem.